MTA Alumni Program a pályaorientációs napunk keretében
Shakespeare másképp – Dr. Pikli Natália rendhagyó előadása
2025. január 9-én iskolánk egy különleges előadásnak adott otthont az MTA Középiskolai Alumni Program keretében. Dr. Pikli Natália, az ELTE BTK Angol-Amerikai Intézetének docense, a Magyar Shakespeare Bizottság elnökségi tagja látogatott el hozzánk, hogy egy izgalmas és szokatlan megközelítésből mutassa be Shakespeare világát.
A legtöbben a nagy drámaíróval irodalomórán találkoztunk először, ahol műveit elemeztük, karaktereiről és szimbólumairól beszélgettünk. Ez az előadás azonban egy egészen más nézőpontból vizsgálta Shakespeare munkásságát. Nem egy konkrét dráma értelmezésére helyeződött a hangsúly, hanem a 16-17. századi Anglia történelmi, kulturális és társadalmi hátterére, amelyből ezek a művek megszülettek. Az előadó bemutatta, milyen események, politikai intrikák és társadalmi változások formálták Shakespeare világát, és hogyan tükröződnek ezek a darabjaiban.
Különösen érdekes volt hallani a korabeli színház működéséről és arról, hogyan éltek és dolgoztak azok az emberek, akik Shakespeare műveit előadták. Dr. Pikli Natália betekintést nyújtott az eredeti Globe Színház világába, amelynek sajátos struktúrája és közönsége meghatározta az előadások jellegét. A színházban akkoriban csak férfiak játszhattak, így a női szerepeket is fiatal fiúk alakították, és a közönség egészen másképp viszonyult a darabokhoz, mint ma.
Az előadó egyik legérdekesebb témája a korabeli nyomtatványok világa volt. Mesélt arról, milyen ritka és értékes dokumentumokat tanulmányozhatott, és milyen érzés volt számára, amikor kézbe vehette, megszagolhatta, sőt, szinte „átérezhette” egy több száz éves könyv történetét. Egy-egy eredeti nyomtatvány nem csupán szövegek gyűjteménye, hanem egy adott kor lenyomata is: a papír, a tinta, a betűtípus és az illusztrációk mind-mind fontos információkat hordoznak a korszakról.
A digitalizáció jelentős hatása is szóba került: ma már rengeteg régi kézirat és nyomtatott anyag elérhető online, ami megkönnyíti a kutatók munkáját. Az internetnek köszönhetően bárki elmélyülhet Shakespeare műveiben, akár az eredeti szövegeket is tanulmányozhatja, és összehasonlíthatja a különböző változatokat. Az előadó hangsúlyozta, hogy a tudományos kutatás olyan, mint egy nyomozás: régi szövegek elemzésével, apró részletek összerakásával új felfedezésekre juthatunk.
A közönség figyelmét különösen felkeltette az a gondolat, hogy Shakespeare művei nemcsak múltbeli alkotások, hanem a mai napig hatással vannak a modern kultúrára. Dr. Pikli Natália számos példát hozott arra, hogy Shakespeare alakjai és történetei hogyan élnek tovább filmekben, sorozatokban, vlogokban és egyéb művészeti alkotásokban.
Az előadás egyik legizgalmasabb része Rómeó és Júlia modern feldolgozásáról szólt. Sokan gondolkodtunk már azon, mi történt volna, ha a szerelmesek sorsa másképp alakul. Egy nemrég megjelent mű pontosan ezt a kérdést járja körül: mi lett volna, ha Rómeó és Júlia története más fordulatot vesz? Ez a gondolat sokakat elgondolkodtatott, hiszen a klasszikus művek ereje éppen abban rejlik, hogy időről időre újraértelmezhetők, és mindig aktuális kérdéseket vetnek fel.
A rendhagyó előadás során nemcsak új információkkal gazdagodtunk, hanem egy teljesen más nézőpontból is megismerhettük Shakespeare munkásságát. A hallgatóság számára különleges élményt jelentett az a tudat, hogy egy kutató személyes tapasztalatain keresztül betekinthetett a Shakespeare-kutatás kulisszái mögé.
Összességében Dr. Pikli Natália előadása igazi időutazás volt, amely során felfedeztük a 16-17. századi Anglia színházainak és könyvműhelyeinek világát, megtudtuk, hogyan dolgoznak a mai kutatók, és azt is, milyen formában él tovább Shakespeare öröksége napjainkban. Az esemény nemcsak szórakoztató és informatív volt, hanem új perspektívát is adott számunkra a világ egyik legismertebb drámaírójáról.
Halász Andrea magyartanár,
Molnár Ildikó (intézményvezető-helyettes/kapcsolattartó)